freeman

Polski [3]

Mon Oct 21, 2013 10:31 am

W ciagu 1,5 miesiaca pada juz mi 2 karta SD. Dzieje sie tak, że w kernelu zaczy sie pojawiać komunikat o problemach z zapisem potem okazuje sie, ze jak utworze pliki lub katalogi to one znikaja po rebocie. Po wlozeniu do PCta karty, okazuje sie ze nie mozna jej sformatowac oraz nic zapisac. Nie chodzi o lock protect.
Co moze byc przyczyna, czy to mozliwe ze wyczepuje sie ilosc cykli zapisu na karte? Logi przenioslem na karte USB i ta nie pada.
Ma ktos pomysl?
-----
Tomas Freeman

bubbl

Re: Polski [3]

Thu Nov 28, 2013 7:36 pm

mozliwe, ze zacial ci sie lock w srodku karty, wyglada na to ze fizycznie zablokowana jest mozliwosc zapisu. probowales z inna karta sd? szczerze, to nie polecam uzytkowania sd na dluzsza mete, jako partycja boot dobre sobie radza, ale jako root, juz gorzej. przenies caly system na usb, bedzie na pewno o niebo lepiej, choc kosztem wolnego portu usb. ale od czego sa huby ;)
We're not here because we are free. We're here because we are not free. There is no escaping reason. No denying purpose. Because we both know without purpose, we would not exist.
http://www.bartbania.com/

freeman

Fri Nov 29, 2013 8:47 am

Juz sobie poradzilem z tym problemem. Poprostu rozwiazanie jet takie, ze przekroczylem maksymalna liczbe ilosci cyklu zapisu na karcie oraz takze na pendrivie. Odpowiednio na karcie to 2 tygodzine pracy 24/7 a na pendrajwie okolo 8 tygodni.

Teraz zakupilem dysk SSD na interfejsie SATA, ktoty ma kontroler z Garbage Collector oraz inne dwa mechanizmy "gospodarka" bitami i bedzie dobrze, bo ten dysk ma +2,500,000 Hours godziny pracy. Dysk ma rozmiar lekko wiekszy o kciuka i kosztuje okolo 89zł oraz ma pojemnosc 8GB. Trzeba go zasilic napieciem stalym 5V 1A z zewnetrznego zródla zasilania. typ NAND Flash SLC / MLC .Jego predkosc jest fantastyczna, okolo 3 razy szybicej do pendrajwa, czy 2.8MB/s do 7.5MB, w specyfikacji jest napisane ze do 20MB.

Wczoraj go podlaczylem i narazie jestem zadowolony. Nie grzeje sie i pracuje bardzo dobrze.
-----
Tomas Freeman

bubbl

Fri Nov 29, 2013 6:22 pm

wow, ja na pendriveach jade juz pol roku, na dwoch Pi uzywam Kingdstonow DataTraveler SE9, bardzo trwale i dobre. ale nie ma to jak twardziele, czy to SSD czy HDD. na serwerowym Pi uzywam HDD, bo pamieci USB raczej by nie wyrobily za dlugo ;)
We're not here because we are free. We're here because we are not free. There is no escaping reason. No denying purpose. Because we both know without purpose, we would not exist.

freeman

Sat Nov 30, 2013 1:57 pm

Botuje RPI z karty SD,
partycje root mam na dysku SSD, a home na USB, zaś chmure na 1.5TBHDD, plus dysk USB 300GB.

Mnie sie spalily juz Goodram, Kingston i SanDisk. Bez roznicy. Z tym ze to nie pali sie caly pendrajw, tylko niektore pliki jak np. /sbin/init lub inne czesto uzywane.
-----
Tomas Freeman

bubbl

Sat Nov 30, 2013 5:11 pm

u mnie podobnie, boot z sd, a reszta dzieje sie na zewnetrznych dyskach.
powiedz mi, jaka wersje raspberry masz? Made in UK, czy Made in China? i jaki producent procesora? bo jest wielka roznica... Generalnie te Made in UK z procesorem Samsunga malo problemow sprawiaja, natomiast chinskie "zamienniki" (choc nie zawsze w chinskich jest inny niz Samsunga procesor) baaardzo sprawiaja ludziom problemow. ciekawe dlaczego? ;)

0xFF

Sat Nov 30, 2013 10:41 pm

bubbl wrote:u mnie podobnie, boot z sd, a reszta dzieje sie na zewnetrznych dyskach.
powiedz mi, jaka wersje raspberry masz? Made in UK, czy Made in China? i jaki producent procesora? bo jest wielka roznica... Generalnie te Made in UK z procesorem Samsunga malo problemow sprawiaja, natomiast chinskie "zamienniki" (choc nie zawsze w chinskich jest inny niz Samsunga procesor) baaardzo sprawiaja ludziom problemow. ciekawe dlaczego? ;)
Nie ma czegoś takiego jak "chińskie zamienniki procesora", ani wersji z procesorem Samsunga.
Wszystkie wersji RPi używają jednego SoC: Broadcom BCM2835.
Różnica jest w producencie SDRAM: Hynix lub Samsung.
W przeciwieństwie do Samsunga, Hynix niezbyt daje się przetaktować. To jest jeden z powodów problemów.

Return to “Polski”